Велоконцепція міста – дорожня карта розвитку велосипедної інфраструктури міста. На сьогоднішній день велосипедна культура зростає по всьому світу і Україна не виключення. І головне завдання міської влади – забезпечити можливість використовувати велосипед як повноцінний транспортний засіб та надати змогу містянам користуватися ним безпечно та комфортно.
Велоконцепція міста вирішує наступні задачі:
- Обґрунтування доцільності створення велосипедної інфраструктури.
- Визначення принципів та напрямків розвитку веломережі.
- Обґрунтування типів та форм велосипедної інфраструктури.
- Обґрунтування пропозицій черговості будівництва об’єктів велоінфраструктури.
- Визначення розташування та типів інфраструктури для зберігання велосипедів.
- Впровадження системи велопрокату.
- Визначення механізму фінансування розвитку велосипедного транспорту.
- Систематизація та збереження даних щодо велосипедного транспорту.
- Візуалізація та аналіз розрахунків.
Велоконцепція міста надає можливість: органам місцевої влади реалізовувати програму розвитку міської інфраструктури згідно з міжнародними критеріями сталого розвитку.
Проектним організаціям в рамках реконструкцій та капітальних ремонтів вулиць передбачити та врахувати всі необхідні елементи велоінфраструктури.
Створити комфортне та безпечне середовище для розвитку велосипедного руху.
Підвищити безпеку руху на вулицях.
Покращити показники міської мобільності.
Знизити рівень використання приватного транспорту та як наслідок зменшити забруднення повітря і шумовий фон.
Перелік необхідних вихідних даних:
- Дані вулично-дорожньої мережі міста (категорії вулиць, кількість смуг руху, швидкість руху).
- Дані щодо існуючої велоінфраструктури міста (схеми трасування веломаршрутів, розташування велопарковок, вело паркінгів, станцій прокату велосипедів).
- Дані обстежень інтенсивності руху транспорту та велосипедів.
- Дані опитування мобільності містян.
Програмне забезпечення:
Для розробки велоконцепції міста, а саме обробки, просторового аналізу вихідних даних та візуалізації, використовується вільна крос-платформова геоінформаційна система QGIS.
QGIS – це вільне у використанні програмне забезпечення, що є найбільш функціональною та зручною системою яка динамічно розвивається і використовується в усьому світі.
Для оцінки попиту на веломаршрути та визначення черговості будівництва маршрутів використовується сучасне програмне забезпечення PTV Visum. Користувачами PTV Visum є понад 2000 організацій в США, Англії, Німеччини, Нідерландах, Італії, Іспанії, Польщі, Австрії, Австралії, Китаї, Індії, країнах Близького Сходу і більше 50 організацій в країнах пострадянського простору.
Команда A+S має досвід та приймала участь в розробці Велоконцепції міста Київ.
Також в складі розробки Концепції сталої міської мобільності м. Краматорська спеціалістами компанії розроблені пропозиції щодо розвитку велоінфраструктури міста.
Наразі тривають роботи з розробки Плану сталої міської мобільності Миколаєва, в рамках якої передбачені заходи щодо розвитку велосипедного транспорту в місті.